2024/2025

Témy predmetu: 1. Slovenské colné právo v systéme európskeho colného práva. Základná orientácia v problematike k vymedzeniu úloh colných orgánov pri ochrane finančných záujmov EÚ. Obchodnopolitické opatrenia a zákazy a obmedzenia. 2. Colný status tovar ako základné pravidlo ku kompetenciám colných orgánov. Význam poznania pôvodu tovaru v kontexte preferenčného zaobchádzania. Pravidlá pre pôvod tovaru a Colný sadzobník. 3. Kontrola po prepustení a prípadové štúdie z praxe. Colné režimy. 4. Daňové právo pri dovoze tovaru. Správca dane v colnom konaní. 5. DPH, daňová kontrola a prípadové štúdie z praxe. 6. Správa spotrebnej dane z alkoholický nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu.

Informačný list

Garanti a pedagógovia:
JUDr. Ľubica Masárová, PhD. - Zabezpečuje, Kogarant, Zodpovedný za elearning, Skúšajúci, Cvičiaci
doc. JUDr. Michal Maslen, PhD. - Zabezpečuje, Zodpovedný za elearning, Skúšajúci, Kogarant
prof. PhDr. JUDr. Tomáš Gábriš, PhD. - Zabezpečuje, Hlavný garant
Ing. Jana Koprlová, PhD. - Kogarant, Schvaľujúci zápis
JUDr. Ingrid Lanczová, PhD. - Kogarant

Kód: YNKVm888

Obdobie: LS

Počet kreditov: 3

Témy predmetu: 1.Postavenie právnika a právničky v spoločnosti (význam právnickej profesie; právo ako prvok kultúry). 2. Etické pravidlá a zodpovednosť v jednotlivých právnických povolaniach (etické štandardy vo výkone právnického povolania; etika v písomnom a verbálnom prejave právnika). 3. Vyhľadávanie a spracovanie právnych informácií I (práca s právnymi informačnými systémami na vnútroštátnej a európskej úrovni; oficiálne vs. neoficiálne zdroje; ako prostredníctvom verejne dostupných informácií predpokladať rozhodnutia súdov; práca s judikatúrou; práca s odbornou literatúrou; právny rešerš). 4. Vyhľadávanie a spracovanie právnych informácií II. 5. Ako napísať právny text I (formálne náležitosti; obsahové náležitosti; forma verzus obsah). 6. Ako napísať právny text II. 7. Komunikácia právnika I (simulácie zamerané na komunikačné schopnosti, inštitucionálny diskurz, jazyk v súdnej sieni, reč tela, parajazyk a efektívne vedenie komunikácie). 8. Komunikácia právnika II (advokát a klient). 9. Komunikácia právnika III (advokát a sudca). 10. Komunikácia právnika IV (sudca a strany konania). 11. Komunikácia právnika V (prokurátor a súd, prokurátor a vyšetrovateľ). 12. Komunikácia právnika VI (prokurátor a strany konania).

Informačný list

Garanti a pedagógovia:
JUDr. Kristína Jurišová, PhD. - Zabezpečuje, Skúšajúci, Cvičiaci, Zodpovedný za elearning, Kogarant
prof. PhDr. JUDr. Tomáš Gábriš, PhD. - Zabezpečuje, Hlavný garant
Ing. Jana Koprlová, PhD. - Schvaľujúci zápis, Kogarant

Kód: XNPFb550

Obdobie: LS

Počet kreditov: 3

Témy predmetu: 1. Diplomatický protokol, jeho podstata a význam v diplomatickej praxi (etymológia pojmov protokol, diplomacia, etiketa - vzťah protokolárnych zásad a etikety). Historické základy diplomatického protokolu. 2. Viedenský dohovor o diplomatických stykoch 1961 (preambula, analýza materiálu/článkov dohovoru, platnosť dohovoru, Viedenský dohovor o konzulárnych stykoch 1963). 3. Začiatok diplomatickej misie (protokolárne povinnosti vedúceho diplomatickej misie pred odchodom a pri príchode do prijímajúceho štátu - udelenie agrément, prijatie poverovacích listín, príchod diplomata na miesto pôsobenia, ceremoniál odovzdávania poverovacích listín (audiencia u hlavy štátu, protokolárne formality), špecifiká odovzdania kabinetného listu). 4. Protokolárne formality pri skončení diplomatickej misie (povinnosti odchádzajúceho titulára vo vzťahu k predstaviteľom štátu, inštitúciám a osobnostiam, návštevy, rozlúčky, formality, prijatie vyznamenania). 5. Pravidlá diplomatického protokolu v Slovenskej republike (Uznesenie vlády SR k návrhu Pravidiel diplomatického protokolu v SR č. 553 z 27. júna 2007 (protokolárny postup pri návštevách, typy návštev, ceremoniál oficiálnej a pracovnej návštevy predstaviteľov štátu)). 6. Štátne symboly, používanie štátnej vlajky SR, vlajky Európskej únie a ostatných vlajok, zásady umiestnenia vlajok pri protokolárnych príležitostiach. 7. Protokolárne poradie predstaviteľov Slovenskej republiky a protokolárne poradie zahraničných diplomatov v SR, princípy tvorby poradia pre zahraničných diplomatov v SR, protokolárne poradie predstaviteľov samosprávy a regionálnej štátnej správy. 8. Etiketa v diplomatickej praxi - princíp spoločenskej prednosti, prvé kontakty, pozdrav, podávanie rúk, typy predstavovania, typy vizitiek, zásady práce s vizitkami, oslovovanie v profesionálnom a spoločenskom styku diplomatov, tituly. 9. Oficiálne spoločenské podujatia, ich význam v diplomatickej praxi (druhy pozvánok na spoločenské podujatia, skratky na pozvánkach týkajúce sa prijatia a odmietnutia účasti), oblečenie diplomata na spoločenské podujatia, poznámky o type oblečenia. 10. Banket ako najslávnostnejšia forma spoločenského styku v diplomatickej praxi (charakter podujatia, zasadací poriadok, formálne náležitosti banketu). Rout (recepcia) ako slávnostná forma spoločenského styku v diplomatickej praxi (pozvanie, prijatie/odmietnutie účasti, formality, priebeh routu). 11. Formality a etiketa vybraných spoločenských podujatí v diplomatickej praxi (koktail, čaša vína, supper diner - réveillon, buffet lunch/dinner, garden party, coffee party, high tea, river party). Typy kultúrnych podujatí (une représentation de gala, vernisáž, premiéra, derniéra, matiné, soiré, hudobný večer, tanečný večer, ples, formality). 12. Pracovný obed/pracovná večera ako súčasť diplomatickej praxe (pozvanie na obed/do reštaurácie, usadenie hostí, výber menu, objednávanie, priebeh obeda, prípitky, formality). Osobitosti spoločenských zvyklostí v iných krajinách.

Informačný list

Garanti a pedagógovia:
PhDr. Katarina Miklošová - Zabezpečuje, Kogarant, Zodpovedný za elearning, Skúšajúci, Prednášajúci
prof. PhDr. JUDr. Tomáš Gábriš, PhD. - Zabezpečuje, Hlavný garant
Ing. Jana Koprlová, PhD. - Schvaľujúci zápis, Kogarant

Kód: XNPRb210

Obdobie: LS

Počet kreditov: 3